W tym roku w Turcji Ramazan (Ramadan) rozpoczyna się 5 maja i potrwa do 4 czerwca, zakończy go Święto Ramazan Bayramı obchodzone przez 3 dni.


Czas Ramadanu, to okres szczególny dla wszystkich wyznawców islamu. Jest to święto ruchome i przypada zawsze w IX miesiącu kalendarza muzułmańskiego, kiedy nastąpiło pierwsze objawienie Koranu. Przez cały miesiąc praktykujący muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca, a dokładniej od modlitwy porannej do modlitwy wieczornej. W czasie postu, nie można jeść, pić, stosować jakichkolwiek używek, a także należy powstrzymać się od uciech cielesnych. Codzienny post kończy się wraz z modlitwą wieczorną, wtedy całe rodziny, zasiadają do wspólnego posiłku – zwanego iftar. Posiłek rozpoczyna się wypiciem szklanki wody oraz zjedzeniem daktyla, a potem już można ucztować. Stół w czasie kolacji - iftar, musi być zastawiony po brzegi, potrawy są przygotowywane w ciągu dnia i często są to dania bardzo pracochłonne.

Z porannym posiłkiem- sahur, trzeba zdążyć przed poranną modlitwą. W Turcji wciąż praktykowany jest zwyczaj budzenia na posiłek, przez specjalnie do tego wyznaczonych bębniarzy – davulcu, którzy codziennie przed wschodem słońca wygrywają głośne rytmy wzywające do pobudki.

Czy w Turcji, okres Ramadanu jest obchodzony tak samo jak w niektórych krajach arabskich? Zdecydowanie nie. Tutaj post nie jest narzucony odgórnie, a należy do wolnej woli poszczącego. Nikogo nie zdziwi to, że w jednej rodzinie, niektórzy przestrzegają postu, a inni nie. Nikt też nie zostanie ukarany za spożywanie posiłków w miejscach publicznych. W zasadzie w większych miastach, i w regionach turystycznych życie toczy się na ogół normalnie, ludzie pracują, sklepy i restauracje są otwarte. W mniejszych miejscowościach czy na wschodzie Turcji może to wyglądać trochę inaczej, większość restauracji, sklepów może być zamknięta do godzin wieczornych. W mniejszych miejscowościach, nie jest też dobrze postrzegane picie, bądź jedzenie na zewnątrz w obecności innych poszczących osób.

W czasie Ramazanu, po wieczornym posiłku, życie przenosi się na ulice. Ludzie spacerują, a w wielu miejscach odbywają się koncerty, czy przedstawienia. Kawiarenki i restauracje są pełne gości. Ma to swój niepowtarzalny urok!

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Botswana – safari dla wybranych

MICHAŁ SYNOWIEC „ZETOR”

 

<< Aby uczestniczyć w prawdziwym safari, trzeba pojechać do Afryki. Jednak by spotkać się oko w oko z dzikimi zwierzętami w środku buszu, nie w rezerwacie pokazowym i bez tłumu turystów dookoła nas, można wybrać się jedynie do kilku krajów na Czarnym Lądzie. Do jednych z najciekawszych z nich należy bez wątpienia Botswana, która oferuje turystom wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, choćby kryształowe wody delty rzeki Okawango, Park Narodowy Chobe z ogromną populacją słoni czy pustynne krajobrazy Kalahari. >>

FOT. ANDRZEJ KULKA /WWW.ANDRZEJKULKA.COM

Park Narodowy Chobe

 

Republika Botswany uzyskała niepodległość 30 września 1966 r. i właśnie tego dnia Botswańczycy obchodzą dziś swoje święto narodowe. Wcześniej jej tereny pod nazwą Protektoratu Beczuany (Bechuanaland Protectorate) były brytyjską kolonią. Stolica państwa, Gaborone, znajduje się niedaleko granicy z RPA. Tuż za tym ponad 230-tysięcznym miastem zaczyna się kotlina Kalahari, zajmująca znaczną część botswańskiego terytorium.

Więcej…

Malta – między Europą a Afryką

PAWEŁ CHOIŃSKI
WWW.MOJA-MALTA.PL

<< Malta to jedno z najmniejszych państw Starego Kontynentu. Łączna powierzchnia wszystkich wysp archipelagu wynosi zaledwie 316 km2, a ich populacja – ok. 450 tys. mieszkańców. Jednak co roku kraj ten odwiedza mniej więcej 1,5 mln turystów. Co sprawia, że jest on aż tak chętnie wybieranym celem podróży? Na pewno duży wpływ na tę popularność ma miejscowy klimat. Jak mówią statystyki, w ciągu okrągłych 12 miesięcy zdarza się tu ok. 300 słonecznych dni, a średnia temperatura powietrza od maja do października utrzymuje się na poziomie powyżej 25oC, tak jak i temperatura wody w morzu w sierpniu i wrześniu. >>

Więcej…

12 najlepszych miejsc na wyjazdy rowerowe w Polsce i Europie

opracował:
JAKUB WASIAK

<< Moda na aktywny wypoczynek nadal ma się świetnie wśród Polaków. Szczególnie niektóre sposoby takiego spędzania wolnego czasu zyskały sobie dużą popularność w naszym kraju. Gdy nadchodzi wiosna, z garażów i piwnic wyciągamy jeden z ulubionych środków transportu na całym świecie – tani w eksploatacji, w pełni ekologiczny i łatwy do przewożenia rower. Nic tak nie poprawia samopoczucia po mroźnej zimie i jednocześnie nie wzmacnia kondycji fizycznej jak wycieczka jednośladem wśród przepięknych polskich i europejskich krajobrazów. >>

Więcej…