Te dwie największe włoskie wyspy stanowią wymarzone miejsce dla miłośników sportów wodnych (i nie tylko!). Każdego roku przyciągają wielu amatorów pływania w ciepłych wodach, żeglarstwa i jachtingu, surfingu, wind- i kitesurfingu, wakeboardingu, nurkowania, kajakarstwa czy wędkarstwa.

Poza tym są tu również popularne liczne aktywności na lądzie, jak np. kolarstwo górskie, wspinaczka, trekking, jazda konna, rajdy samochodowe i motocyklowe, off-road, obserwacja ptaków, a zimą… narciarstwo, w ogóle niekojarzone w naszym kraju ze śródziemnomorskimi Sardynią i Sycylią. Aby móc oddać się białemu szaleństwu, wystarczy odwiedzić w sezonie sardyński masyw Gennargentu z 4 resortami – Monte Spada, Bruncu Spina, Separadorgiu i S’Arena – albo słynną sycylijską Etnę.

                Bez wątpienia jednak największym zainteresowaniem wśród wielbicieli aktywnego wypoczynku (także i z Polski!) cieszą się żeglarstwo i jachting, wind- i kitesurfing oraz nurkowanie. Nic więc dziwnego, że na Sardynii pojawiła się w 2010 r. pierwsza polska baza dla fanów sportów wodnych – Sky High. Założyli ją Adam Stronczak i Karol Orłowski. Ta szkoła kite- i windsurfingu oraz wakeboardingu mieści się w Porto Botte koło miejscowości Giba, na południowym zachodzie wyspy, który może się pochwalić m.in. nieustającym wiatrem i idealnie płaską taflą wody. Zaledwie rok później powstało tutaj drugie polskie centrum – Kiteparadiso. Stworzyły je Anna Maciejewska i Ewa Zdun. Ich baza kitesurfingowa znajduje się tuż obok spotu Porto Botte/Fortino, na terenie zapierającego dech w piersiach rezerwatu flamingów.

                Zresztą na Sardynii, nazywanej przez wielu „Karaibami Europy”, wszyscy miłośnicy sportów wodnych poczują się jak w raju. To właśnie tu spotykają się dwa żywioły w imponujących postaciach. Uśmiech na twarzach zwolenników aktywnej turystyki wywołają bez przerwy wiejące wiatry, wśród nich suchy i porywisty mistral, osiągający często prędkość 70 km/godz., oraz krystalicznie czysta i przejrzysta woda o siedmiu odcieniach błękitu – zarówno płaska niczym stół, jak i z fantazyjnymi falami. W połączeniu z rozległymi piaszczystymi plażami tworzy to wymarzone wręcz warunki do uprawiania wind- i kitesurfingu. Za znakomite miejsce dla amatorów tych dwóch sportów uważa się słusznie Porto Pollo położone koło miejscowości Palau, na północnym wybrzeżu wyspy, jedynie 1 godz. drogi samochodem od lotniska w Olbii. Oblewające go wody przecina cienki skrawek lądu o powierzchni ok. 180 tys. m² – L’Isuledda, nazywana także wyspą Gabbiani (Isola dei Gabbiani). Dzięki temu powstały tutaj dwie dość duże i malownicze zatoki. Lewą przeznaczono dla kitesurferów, a prawą dla windsurferów. Wśród wielbicieli aktywnego wypoczynku i rodzinnych wakacji odwiedzających Porto Pollo zasłużoną sławą cieszy się Windsurf Village – kompleks komfortowych apartamentów, rozciągający się na plaży nad Zatoką Delfinów (Baia dei Delfini). Tuż obok działa prężnie MB-Pro Center – Windsurfing & Kiteboarding Center. Prowadzi je Holender Michiel Bouwmeester. W tym roku zaprasza on do swojej szkoły od 12 kwietnia do 2 listopada. Na wyróżnienie zasługuje z pewnością stworzony przez niego program nauki windsurfingu skierowany do dzieci mających od 4 do 14 lat – tzw. Kids-Windsurfing-Academy. W ramach tej akademii grupy są podzielone na poziomy i wiek. Na najmłodszych czekają specjalne wyposażenie oraz dedykowany im instruktor. Każdej środy dla gości Windsurf Village i MB-Pro Center – Windsurfing & Kiteboarding Center organizowana jest wspaniała nocna impreza – tzw. BBQ e Beach-Party. Miłośnicy dobrych drinków i jedzenia, zabawy i relaksu cenią sobie też tutejszy bar na plaży – Tiki Beach-Bar. Co ważne dla turystów z Polski, w rozbudowanym i pełnym atrakcyjnych programów wakacyjnych (np. joga, siatkówka plażowa czy obóz dziewczęcy) centrum Michiela Bouwmeestera w Porto Pollo znajdziemy również polskojęzycznych instruktorów windsurfingu.